7 tipů, jak na širokou nožičku

„Můj syn má širokou nožičku, co mám dělat?“ nejednou jsem si řekla, když jsem bezradně koukala na e-shopu na nabídku botiček.

 Taky jste se ocitli ve stejně bezvýchodné situaci? Mám za sebou pár zbytečných objednávek a následných vratek bot, pár návštěv dětských obuví a nechápajících pohledů „prodavaček“… Naštěstí dnes už to není taková rarita jako před pár lety, protože výrobci už ví, že dítko nemá jen UNI nohu, a dělají boty pro jakýkoli tvar a velikost dětské nožičky :-)

Jak se vyznat v nabídce a hlavně, jak zvolit fakt vhodnou botu ve správné šířce? Zapeklitá otázka, ale těch 7 tipů vám může pomoct. 

 

1. JAK ZMĚŘIT ŠÍŘKU NOŽKY v domácích podmínkách

V domácích podmínkách je ideálně nožičku obkreslit (stejně, jako když potřebujete změřit délku). 

 

OBKRESLENÍ NOHY

Nohu obkreslete a změřte šíři nohy v nejširším bodě (zhruba od kloubu palce k malíčku)
Nezapomeňte, aby dítko na nožičce stálo – aby byla zatížená :-)

Délka a šířka chodidla, Botičkov Chrudim

 

POROVNÁNÍ STÉLKY 

Je ilustrační. Stélka svým tvarem většinou neodpovídají vnitřnímu prostoru v botě.

 

MĚŘENÍ ŠUPLEROU

Hodně z nás má doma šikovné tatínky (dědečky) a šuplera je běžným společníkem. Nohu měříte přes klouby v nejširším místě. 

Závěr domácího měření: U všech výše popsaných metod je dobré je zkombinovat. Metody jsou do jisté míry orientační. Může se snadno stát, že někde přidáte či uberete milimetr. Ale dost jasně víte, že s 6,2 cm šířky vám nepadnou boty s šířkou 5 cm.

 

2. PROFI MĚŘENÍ MĚŘIDLEM CLEVERMESS

S tímto měřidlem si snadno změříte délku i šířku dětské nožičky a také vnitřek obuvi. Tento typ měřidla hodně používají v barefoot prodejnách a najdete ho i u nás

Clevermess, Botičkov Chrudim

 

3. JAK POZNAT, ŽE MÁ SYN/DCERA ŠIROKOU NEBO NORMÁLNÍ NOŽKU?

Pohledem na nožku. Ale o něco přesnější je poměr délky k šířce nožky. Tady už je to trochu o matematice, ale nebojte :) 

Příklad: nožka má délku nohy 13,5 cm a šířka nohy 5,5 cm.

  • výpočet 13,5 / 5,5 = 2,45 cm  
  • nožka je tedy širší

Délka nožky

Velmi široká

Širší

Normální

Úzká

<13 cm

<2,15

2,15 - 2,3

>2,3

13 - 16 cm

<2

2 - 2,25

2,25 - 2,5

>2,5

16 - 20 cm

<2,2

2,2 - 2,4

2,4 - 2,65

>2,65

>20 cm

<2,4

2,4 - 2,6

>2,6

 

 

4. DÍVEJTE SE NA INFORMACE OD VÝROBCE

Jsou výrobci, kteří u svých bot píšou nejen délku stélku, ale i právě šířku. Což vám hodně pomůže při výběru bot. Uvádí to třeba Fare, Beda, Froddo… Pokud vám šířka obuvi na našem e-shopu chybí, napište nám a botu vám přeměříme :)

 

5. KOLIK PŘIDAT NADMĚREK DO ŠÍŘKY BOT?

Kdyby byla odpověď snadná, všichni chodí ve správných botech :) Důležité je jaký typ botek vybíráme a z jakého materiálu jsou. Obecně lze doporučit nadměrek  něco kolem 1-2mm, ale …

  • Zimní boty většinou nosí dítko se silnější poznožkou
  • Sandále zase obouvá naboso
  • Některé materiály (kůže) jsou poddajnější a bota více povolí…

 

6. DEJTE NA POCIT DÍTĚTE

Do jisté míry je tento bod subjektivní. Ale pravdivý. Dítě, i když třeba ještě pořádně nemluví, vám dá najevo, zda jsou boty fajn nebo ne. Buď se v nich hezky rozběhne nebo si je bude chtít sundat… 

 

7. DEJTE NA SVŮJ POCIT

Chcete boty koupit, i když vám vůbec nešly obout? Dítě brečelo (což někdy samozřejmě může :)), vám nešla nožka do boty vůbec nacpat, ale jiné nejsou? Tak je nekupujte a mrkněte po jiných!

 

Nejjednodušší je stavit se za námi. Mrkneme s vámi na nožku dítka, změříme nožku a poradíme vám, co bude sedět. Všechny boty si u nás můžete vyzkoušet, dítě si v nich může pohodlně projít na prodejně. A u toho si pohraje s hračkami nebo okoukne Kamínky.

Botičkov Chrudim

Nákup botiček je vždy radost :), na to myslete při výběru. Osobně už vím, že nákup přes eshop se dost často nevyplatí - hlavně ten čas, který trávíte výměnou bot, a čekáním na ty správné. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení