Správný nadměrek

Jaký je správný nadměrek?

Jedna ze z nejdůležitějších věcí při koupi bot. Ale zároveň taky otázka na kterou neexistuje jedna správná odpověď.

A co je vlastně nadměrek? Jde o volný prostor pro nohu (prsty) v botě, který je potřeba pro volný pohyb nohy a její zdravý růst.

Pokud už máte boty delší dobu doma a nejste si jisti, zda už nejsou malé, tak jeden z nejlepších způsobů, jak to poznat, je vyndat stélku z bot. Na té potom krásně uvidíte, jak je vymačkaná od prstíků a kam až prsty došlapují (obr. 1).

Tip: Nejen proto doporučujeme kupovat jen ty boty, u kterých je možné stélku vyndat.

Stélka

Ale nejlepší je samozřejmě nohu změřit a mít tak přesné údaje o noze i botě v cm. Na správné měření nohou u nás na profilu najdete i malou fotodokumentaci :-) Tip: Klikněte na "F" a dostanete se do facebookové skupiny, kde si budete moc prohlédnout fotky...

Velmi často se můžete dočíst, že ideální nadměrek je 12 mm. Ano. Je to velmi zhruba někde kolem tohoto čísla a vždy je nutné pracovat i s dalšími informacemi.

 

Pokud kupujete boty nové je potřeba si uvědomit několik věcí.

1. Jde o první botičky a začínajícího chodce?

V tomto případě vždy doporučíme nadměrek menší cca kolem 8 mm. Musíme si uvědomit, že pro malé děti je to obrovská změna. Teprve se učí správně chodit, pracovat s rovnováhou a jiným těžištěm těla. A až doteď, ve většině případů, na nohách nic neměly. A pokud bychom jim ještě daly boty s velkým nadměrkem, třeba i 14 mm, budou brkat, padat, šmajdat, a v botách možná ani nebudou chtít chodit. Jednoduše jen proto, že to je pro ně nepohodlné, nepříjemné a nejde jim to... 

2. Jde o botičky pro větší děti a zkušené chodce?

Potom už se nemusíme bát a můžeme volit nadměrek větší, ideálně někde kolem 12 mm. Děti už jsou zvyklé běhat a řeknou, jak se v botech cítí. My už tak můžeme koupit boty s nadměrkem, který v ideálním případě zajistí, že velikost boty vydrží na celou sezónu.

3. Budou to zimní boty nebo třeba sandálky?

Důležité je i počítat s tím, jaké boty kupujeme. U sandálků a třeba bačkůrek nám bude stačit nadměrek menší cca 8 mm, celoroční obuv cca 10 mm a u zimních volíme nadměrek největší cca 12 mm (zde většinou počítáme ještě s možností nějaké teplejší ponožky).

4. Individuální potřeby...

Každé dítě je originál a stejně tak i dětské nohy. Na to nesmíme zapomínat. Proto vždy doporučujeme si udělat čas, stavit se k nám a boty si v klidu vyzkoušet. Jedna věc je, jaké boty by teoreticky měly všemu dítku sedět, a druhá věc je praxe.

A pokud třeba máte i nějaké doporučení od lékaře, speciální vložky do bot apod., tak vyzkoušení bot před koupí je za nás víc než žádoucí.

Měření nohy Botičkov Chrudim

 

Toto je ve stručnosti něco ke správnému nadměrku. Každopádně teorie je jedna věc a praxe druhá. I proto jsme se snažily na našem krámku udělat příjemné prostředí nejen pro rodiče, ale hlavně pro děti. Aby k nám chodily rády a hlavně si boty rády zkoušely. Jen tak totiž nejlépe poznáme, že boty dětem opravdu padnou a vybrali jsme správně.

Naším cílem jsou správně zvolené boty, spokojené děti a tak i spokojené maminky a tatínkové. 

Těšíme se na vaši návštěvu a na společná témata k diskuzi.  A věřte, že to nebývá jen o botách :-)

 

Botičkov Chrudim