7 tipů, jak na širokou nožičku

„Můj syn má širokou nožičku, co mám dělat?“ nejednou jsem si řekla, když jsem bezradně koukala na e-shopu na nabídku botiček.

 Taky jste se ocitli ve stejně bezvýchodné situaci? Mám za sebou pár zbytečných objednávek a následných vratek bot, pár návštěv dětských obuví a nechápajících pohledů „prodavaček“… Naštěstí dnes už to není taková rarita jako před pár lety, protože výrobci už ví, že dítko nemá jen UNI nohu, a dělají boty pro jakýkoli tvar a velikost dětské nožičky :-)

Jak se vyznat v nabídce a hlavně, jak zvolit fakt vhodnou botu ve správné šířce? Zapeklitá otázka, ale těch 7 tipů vám může pomoct. 

 

1. JAK ZMĚŘIT ŠÍŘKU NOŽKY v domácích podmínkách

V domácích podmínkách je ideálně nožičku obkreslit (stejně, jako když potřebujete změřit délku). 

 

OBKRESLENÍ NOHY

Nohu obkreslete a změřte šíři nohy v nejširším bodě (zhruba od kloubu palce k malíčku)
Nezapomeňte, aby dítko na nožičce stálo – aby byla zatížená :-)

Délka a šířka chodidla, Botičkov Chrudim

 

POROVNÁNÍ STÉLKY 

Je ilustrační. Stélka svým tvarem většinou neodpovídají vnitřnímu prostoru v botě.

 

MĚŘENÍ ŠUPLEROU

Hodně z nás má doma šikovné tatínky (dědečky) a šuplera je běžným společníkem. Nohu měříte přes klouby v nejširším místě. 

Závěr domácího měření: U všech výše popsaných metod je dobré je zkombinovat. Metody jsou do jisté míry orientační. Může se snadno stát, že někde přidáte či uberete milimetr. Ale dost jasně víte, že s 6,2 cm šířky vám nepadnou boty s šířkou 5 cm.

 

2. PROFI MĚŘENÍ MĚŘIDLEM CLEVERMESS

S tímto měřidlem si snadno změříte délku i šířku dětské nožičky a také vnitřek obuvi. Tento typ měřidla hodně používají v barefoot prodejnách a najdete ho i u nás

Clevermess, Botičkov Chrudim

 

3. JAK POZNAT, ŽE MÁ SYN/DCERA ŠIROKOU NEBO NORMÁLNÍ NOŽKU?

Pohledem na nožku. Ale o něco přesnější je poměr délky k šířce nožky. Tady už je to trochu o matematice, ale nebojte :) 

Příklad: nožka má délku nohy 13,5 cm a šířka nohy 5,5 cm.

  • výpočet 13,5 / 5,5 = 2,45 cm  = nožka je tedy širší

4. DÍVEJTE SE NA INFORMACE OD VÝROBCE

Jsou výrobci, kteří u svých bot píšou nejen délku stélku, ale i právě šířku. Což vám hodně pomůže při výběru bot. Uvádí to třeba Fare, Beda, Froddo… Pokud vám šířka obuvi na našem e-shopu chybí, napište nám a botu vám přeměříme :)

Tyto informace uvádíme v doplňkových parametrech u každé botičky:

5. KOLIK PŘIDAT NADMĚREK DO ŠÍŘKY BOT?

Kdyby byla odpověď snadná, všichni chodí ve správných botách :) Důležité je jaký typ botek vybíráme a z jakého materiálu jsou. Obecně lze doporučit nadměrek  něco kolem 1-2mm, ale …

  • Zimní boty většinou nosí dítko se silnější ponožkou
  • Sandále zase obouvá naboso
  • Některé materiály (kůže) jsou poddajnější a bota více povolí…

 

6. DEJTE NA POCIT DÍTĚTE

Do jisté míry je tento bod subjektivní. Ale pravdivý. Dítě, i když třeba ještě pořádně nemluví, vám dá najevo, zda jsou boty fajn nebo ne. Buď se v nich hezky rozběhne nebo si je bude chtít sundat… 

 

7. DEJTE NA SVŮJ POCIT

Chcete boty koupit, i když vám vůbec nešly obout? Dítě brečelo (což někdy samozřejmě může :)), vám nešla nožka do boty vůbec nacpat, ale jiné nejsou? Tak je nekupujte a mrkněte po jiných!

 

Nejjednodušší je stavit se za námi. Mrkneme s vámi na nožku dítka, změříme nožku a poradíme vám, co bude sedět. Všechny boty si u nás můžete vyzkoušet, dítě si v nich může pohodlně projít na prodejně. A u toho si pohraje s hračkami nebo okoukne Kamínky.

Botičkov Chrudim

Nákup botiček je vždy radost :), na to myslete při výběru. Osobně už vím, že nákup přes eshop se dost často nevyplatí - hlavně ten čas, který trávíte výměnou bot, a čekáním na ty správné.